Podsumowanie tygodnia AZS UMCS

Przez ostatnie dni Lublin opanowało pływanie. Mistrzostwa kraju były niezwykle udane dla reprezentantów AZS-u UMCS Lublin, czego potwierdzeniem jest sukces w klasyfikacji drużynowej. Sensacyjne zwycięstwo odnieśli natomiast piłkarze ręczni.

Pływanie

Bez dwóch zdań największą gwiazdą mistrzostw była Adela Piskorska, która ustrzeliła mistrzowski hat-trick. Grzbiecistka AZS-u UMCS Lublin triumfowała na dystansach 50, 100 i 200 metrów stylem grzbietowym. Wyścig na setkę szczególnie zapamięta, gdyż złoto okrasiła minimum na igrzyska olimpijskie (59.92). Po brąz na tym dystansie popłynęła zaś Laura Bernat (1:03.13). Okazałym dorobkiem może poszczycić się Klara Kowalska, bo sięgnęła po srebrny medal na 200 metrów motylkiem oraz brązowe krążki na 800 i 200 metrów stylem dowolnym. Wewnątrz klubowa rywalizacja napędzała Bartosza Piszczorowicza i Christiana Sztolcmana, a obaj znaleźli się na podium na 200 metrów stylem dowolnym. Piszczorowicz wywalczył srebro (1:48.88), a tuż za nim był Sztolcman (1:48.90). Dodatkowo Piszczorowicz poprzez ranking zapewnił sobie udział w sztafecie 4×100 metrów na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Medalowe wyniki odniosły również sztafety, a najlepiej poradziła sobie żeńska drużyna na 4×200 metrów stylem dowolnym. Dominika Kossakowska, Marta Klimek, Marta Poppe i Klara Kowalska zdominowały walkę o złoto (8:24.25). Niemal identyczny skład wystąpił także na 4×100 metrów dowolnym, a jedynie zamiast Marty Poppe mieliśmy Natalię Dwojak. Lublinianki znów stanęły na podium, bo wywalczyły brąz (3:53.65). Jedyny sukces panów był na 4×200 metrów dowolnym. Po brązowy medal popłynęli Przemysław Pietroń, Błażej Paszkowski, Jakub Rynkiewicz oraz Igor Kozłowski (7:41.14).

Świetne występy lubelskich pływaków sprawiły, że AZS UMCS Lublin obronił drużynowe mistrzostwo (1592 pkt) i znów triumfował w rankingu młodzieżowców (1209 pkt). Łupem akademików padły 4 złote, 2 srebrne i 6 brązowych krążków, co dało czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Piłka ręczna

Powoli kończą się tegoroczne rozgrywki 1. Ligi Piłki Ręcznej i finisz kampanii przynosi nieoczekiwane rezultaty. W 20. kolejce plasujący się w dolnej części tabeli AZS UMCS Lublin pokonał u siebie KSSPR Końskie 23-19. Więcej o meczu przeczytacie na stronie AZS UMCS.

Szczypiornistki MKS-u AZS UMCS Lublin wróciły na właściwe tory. Dzięki wyjazdowej wygranej 32-24 nad ChKS PŁ Łódź są już pewne drugiego miejsca na koniec sezonu. Podopieczne Małgorzaty Roli dość szybko zbudowały sobie bezpieczną przewagę (3-6). Po jednym z trafień Julii Dziuby ta zaliczka wzrosła nawet do sześciu bramek (7-13). Po pierwszej połowie tablica wyświetlała 12-16, ale akademiczki nie spoczęły na laurach. W drugiej odsłonie ponowiły zmasowany atak i odjechały (14-22). Gdy różnica wynosiła już dziesieć goli (20-30), lubelska ekipa nieco zmniejszyła obroty, ale spokojnie dowiozła prowadzenie do końca. Dla wiceliderek tabeli była to trzynasta wygrana w sezonie.

ChKS PŁ Łódź – MKS AZS UMCS Lublin 24-32 (12-16)
MKS AZS: Dziuba (7), Wicińska (6), Rossa (5), Chodoń (4), Owczaruk (3), Dąbska (3), Kuc (2), Suwała (2), Zięba, Leebe, Cebula, Szewczyk, Osowska.

Akademickie Mistrzostwa Polski

Dzięki świetnym wynikom w turnieju półfinałowym ponownie zobaczymy tenisistów i tenisistki stołowe w finałach AMP. Panie wygrały wszystkie mecze grupowe po 3-0 gromiąc na swojej drodze UWM Olsztyn, SGH Warszawa oraz Politechnikę Białostocką. W ćwierćfinale pokonały UMB Białystok (3-0), ale ich dalszy marsz zatrzymała Politechnika Lubelska. W derbach Lublina UMCS przegrał 1-3 i pozostał mu mecz o trzecie miejsce. W nim jednak lepszy okazał się Uniwersytet Warszawski (1-3).

UMCS: Dzioch, Jeżewska, Szewczak, Więckowska

Tenisiści stołowi UMCS-u tak jak ich koleżanki, zdominowali zmagania grupowe. Triumfowali nad takimi ekipami jak AWF Warszawa (3-1), Politechnika Łódzka (3-1), SGH Warszawa (3-1) czy AP Warszawa (3-0). Awans z pierwszego miejsca zapewnił lublinianom wejście do półfinału, gdzie czekał już Uniwersytet Warszawski. Po bardzo zaciętym pojedynku UMCS zwyciężył 3-2. W finale spotkali się natomiast ze starymi znajomymi z Akademii Zamojskiej i musieli uznać ich wyższość (0-3).

UMCS: Chrześcian, Łuczyński, Pawelec, Tomaszuk, Włoszek.

Koszykarki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pewnie wygrały turniej półfinałowy. W fazie grupowej nie było nie mocnych, bo pokonały Politechnikę Śląską (69-55) oraz UMW Wrocław (62-41). Ćwierćfinał okazał się bardzo jednostronnym starciem, w którym lublinianki rozbiły Politechnikę Opolską (55-24). Później na ich drodze stanęły dwie krakowskie uczelnie, ale również w pojedynkach z tymi ekipami były górą. W półfinale pokonały krakowski AGH (59-34), a w finale triumfowały nad Politechniką Krakowską (66-56). Tym samym w świetnym stylu UMCS wywalczył awans do turnieju finałowego.

UMCS: Ullmann, Kuper, Nassisi, Jeziorna, Jakubczak, Chodonowska, Piwnicka, Goszczyńska, Adamczuk, Kozak, Iwanowa, Saganek.

Niedosyt pozostał po rywalizacji siatkarek, które zakończyły zmagania na fazie grupowej. Przegrały z Uniwersytetem Rzeszowskim (0-2), AGH Kraków (1-2) oraz Politechniką Krakowską (0-2). Tym samym lublinianki sklasyfikowano na miejscach 13-16 w turnieju półfinałowym.

UMCS: Dudziak, Gryta, Bytof, Duma, Moryl, Siuba, Barczewska, Szkoła, Majewska, Walczuk.

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Szczypiorniści UMCS-u powalczą o złoto AMWL, a awans zapewnili sobie dzięki pewnej wygranej nad Uniwersytetem Przyrodniczym (19-32). Najskuteczniejszy w zespole z UMCS-u był Patryk Książka, zdobywca dziesięciu trafień.

UP Lublin – UMCS Lublin 19-32 (8-16)
UMCS: Książka (10), K. Janicki (6), Batyra (5), Sekuła (4), Pytka (3), Stachowicz (2), Urbanek (2), D. Janicki.

Awans z pierwszego miejsca w grupie wywalczyli piłkarze nożni UMCS-u. W drugim starciu w grupie pokonali 1-0 Uniwersytet Medyczny.

UM Lublin – UMCS Lublin 0-1 (0-0)
UMCS: Ciesielczuk Żurek, Wdowicz, Gede, Mazur, Kwiatosz, Dobrzyński, Rosiński, Sypeń, Latosiewicz, Kuśmierz, Oreńczuk, Rogala, Deneka, Miakhi, Wójcik, Szczodrak, Chrześcijanek. 

Fot. Marcin Wiechnik: Zakaz Zdjęciowania

    Aktualności

    Autor
    Rafał Małys
    Data dodania
    30 kwietnia 2024